5
клас
пожежної небезпеки
11500, Україна,
Житомирська область,
місто Коростень,
пров. 3-й Шатрищанський 3

Базовий лісорозсадник

В.о. начальника: Гомонюк Тетяна Миколаївна

ВІДОМОСТІ ПРО ЛІСОРОЗСАДНИК

Перші сіянці на лісорозсаднику були вирощені ще в 1960 році. Площа розсадника до 2010 року складала 33,5 га. Відокремлення розсадника проведено з метою підвищення ефективності його роботи по вирощуванню, в першу чергу, декоративного садивного матеріалу, так як до цього часу практикувалося вирощування саджанців з відкритою кореневою системою.
Вирощування саджанців у контейнерах дає можливість реалізовувати їх протягом всього року та зменшити площі закладання шкілок і доглядів за ними, тому площа розсадника зменшена до 12 га:
шкільне відділення (відкрита коренева система) – 3,1 га;
парникове господарство – 0,3 га
шкільне відділення (закрита коренева система) – 0,1 га
амін. будівлі, госп. споруди – 0,3 га;
водойма – 3,5 га
інше користування – 4,7 га
За 2021 році проведено роботи по укоріненню живців декоративних деревних і чагарникових порід на площі 0,02 га загальною кількістю 13,0 тис. шт. Зелене живцювання дає можливість укорінювати живці багатьох видів рослин, які не можна розмножити вегетативно іншими способами. Воно незамінне для швидкого розмноження рослин, котрих обмаль.
В шкільному відділенні вирощують саджанці понад 100 видів деревних і чагарникових порід різного віку, різних видів і форм. Такі як, ялина чотирьох видів, в т.ч. блакитної форми, туя західна різних форм, ялівці різних форм, самшит, горобина звичайна, липа, спіреї різних форм, гортензія, дейція, магонія, перстач, барвінок, барбариси різних форм та інші, які використовуються для озеленення населених пунктів.
В поточному році закладено шкілки на площі 0,22 га загальною кількістю 18,9 тис. шт., в тому числі висаджено саджанців у контейнери 15,7 тис. шт. На майбутнє закладання шкілок планується перевести повністю в горщики. Горщики-контейнери оснащені дренажними отворами, не перешкоджають зростанню і розвитку кореневої системи саджанців, забезпечуючи надходження кисню і запобігаючи загниванню коренів. На протязі вегетації в контейнери із саджанцями додають азотовмісні добрива та добрива повільної дії. Щоб зберегти рослини від сонячних опіків на розсаднику влаштовано майданчик з притіняючою сіткою. Площа майданчика становить 2500 м2, загальна кількість виставлених рослин більше 30,0 тис. шт. Під час зимового періоду контейнери з рослинами кладуть на бік і вкривають агроволокном, щоб запобігти вимерзанню та пошкодженню сніговим покривом. На початку літа у шкілці декоративних рослин проводиться обрізка гілок (формування крони). У цей період нові пагони і бруньки вже розвинулися. Ще одну обрізку виконують в кінці серпня.
Наше підприємство удосконалює процеси по вирощуванню садивного матеріалу із закритою кореневою системою, впроваджуючи нові більш сучасні шляхи для проведення лісокультурних робіт. Підприємство продовжує нарощувати лісовідновлювальну базу, та для втілення більш сучасного підходу до лісокультурного виробництва було закуплено касети Шведської кампанії ВСС, які є сучасною основою для вирощування стандартних сіянців із закритою кореневою системою. В 3-ох сучасних теплицях,  загальною площею 0,15 га, функціонує система туманного поливу для комфортного зростання сіянців.
В 2021 році по підприємстві було посаджено більше 100 га лісових культур із ЗКС (всього посаджено л/к на площі 150 га).